Dobierz rozmiar doniczki do wielkości rośliny

Wybór donicy nie jest aż tak trudny, gdy już wiesz, czego szukać.

Doniczki do kwiatów i ziół są na ogół mniejsze, okrągłe, kwadratowe lub prostokątne i zazwyczaj sadzimy w nich jedną roślinę. Donice są zazwyczaj przeznaczone do użytku na zewnątrz, mają różne kształty i rozmiary oraz umożliwiają sadzenie wielu roślin.

Dobierz rozmiar doniczki do wielkości rośliny

Praktyczna doniczka na zioła

Regularne przesadzanie jest dobre dla twojej rośliny. Przesadzanie rośliny daje również świeżą ziemię doniczkową, w której może kwiat, drzewko czy zioło może zdrowo rosnąć. Twoja roślina nie tylko będzie w stanie utrzymać swój obecny rozmiar, ale będzie również w stanie się powiększyć. Początkowo przesadzanie nie zawsze oznacza zwiększenie wielkości doniczki. Przesadzanie może oznaczać wymianę starej ziemi doniczkowej, która uległa degradacji pod względem składników odżywczych. Ale w końcu twoja roślina będzie potrzebować większej doniczki, gdy przerośnie obecną.

Wybierając nową doniczkę, wybierz taką, która jest 2 do 5 centymetrów większa niż obecna, aby roślina mogła się rozrastać. Zawsze poleca się wybór donic i doniczek z drenażem, zwłaszcza jeśli nie masz zdolności umiarkowanego nawadniania roślin. Możesz również wyłożyć dno donicy kamieniami lawowymi, żwirem lub podobnymi, aby utworzyć szczeliny, do których może spływać nadmiar wody. Te metody z pewnością pomogą zmniejszyć ryzyko zgnilizny korzeni i obumarcia roślin. Dla wielu osób ważne jest również, z czego wykonana jest doniczka. Większość sklepów oferuje donice z terakoty, drewna lub plastiku. Porowata ceramika, taka jak terakota, wysycha bardziej równomiernie niż plastikowe doniczki, a każda donica do drewna wyschnie nawet szybciej niż terakota. Świetnym wyborem są również donice ceramiczne szkliwione.

Z pewnością doniczka na zioła przyda nam się na parapecie w kuchni, na balkonie czy w ogrodzie, jeśli chcemy zasadzić własne zioła. Leczniczych roślin możemy używać nie tylko do przyprawiania potraw, ale również zaparzać z nich herbaty, dodawać do kosmetyków, a także do aromatyzowania szaf i szuflad. Przykładowo mole nie lubią lawendy i mięty cytrynowej.