Jak powinna wyglądać praca magisterska?

Dla wielu osób pisanie pracy magisterskiej jest stresujące. Nie chodzi już o samą treść, ale o formę. Trzeba wszystko ułożyć w całość i postępować zgodnie ze wzorem, bo inaczej promotor nie będzie chciał takiej pracy przyjąć.

Często zdarza się tak, że my mamy super wzór pracy magisterskiej, którym chcemy się kierować i nawet się kierujemy i nagle okazuje się, że nasz promotor ma inne zapatrywanie na ten temat. Lepiej żeby tak nie było, ale na pewno warto wcześniej porozmawiać o tym z promotorem i pokazać mu, jaki my mamy wzór i czy trzeba tam coś zmienić. Wtedy nie trzeba będzie niczego poprawiać, bo my na to nie mamy czasu i chęci.

Co powinno znaleźć się w takiej pracy?

Jest wiele części, które będą składać się na całość. Zaczynamy od tego, że ma się pojawić strona tytułowa i to jest bardzo ważne. Musimy zrobić również miejsce na podziękowania i nigdy nie można o tym zapomina. Oczywiście dla ułatwienia przeglądania pracy magisterskiej trzeba będzie tam umieścić spis treści. Wtedy znalezienie czegokolwiek jest łatwiejsze. Musimy zadbać o stworzenie wstępu, który będzie krótki, ale sensowny i treściwy. Kolejne etapy to rozdziały. Może być ich kilka, a nawet kilkanaście, wszystko zależne jest od tego, na jaki temat jest praca i co chcemy żeby się w niej znalazło. Można również dodać podsumowanie, które w kilku zdaniach określi, o czym dokładnie pisaliśmy.

Trzeba też znaleźć miejsce w pracy magisterskiej na wykaz tabel oraz wykaz ważnych informacji. W żadnej pracy nie może zabraknąć bibliografii i trzeba o tym pamiętać żeby sumienne ten rozdział wypełnić. Na samym końcu możemy robić streszczenie całej pracy dział po dziale. Praca magisterka powinna zawierać minimum sześćdziesiąt stron, a maksymalnie sto dwadzieścia, ale to, jaka ma być ilość będzie uzgadnianie z promotorem tak żeby on był zadowolony. Jeśli chodzi o rozdziały to najlepiej skupić się na czterech głównych i wtedy wszystko bardzo dokładnie uda nam się opisać. Praca będzie wtedy napisana w prawidłowy sposób.