Urzędy pracy mają coraz mniej pracy, dlatego że bezrobocie w Polsce jest bardzo niskie. To realne jest praktycznie zerowe, ale skoro straciliśmy pracę to na pewno musimy pójść do UP żeby się tam zarejestrować.
Nie każdy tam był i nie każdy wie, od czego w ogóle zacząć. Warto się do takiej wizyty w odpowiedni sposób przygotować, bo w ten sposób przyspieszymy rejestracje, a nie będziemy przychodzić po kilka razy żeby donosić brakujące dokumenty. Nie jest tego dużo, ale trzeba o tym pamiętać. Najważniejszym dokumentem, który trzeba ze sobą zabrać jest dowód osobisty. Ma być ważny, dlatego trzeba to sprawdzić. Trzeba zabrać również dokumenty potwierdzające ukończenie szkoły bez względu na to czy to była szkoła średnia czy podstawowa. Jeśli mamy dyplom to również się z nim do urzędu pracy zgłaszamy.
Co jeszcze trzeba zabrać?
Jeśli taka osoba pracowała wcześniej to powinna ze sobą przynieść świadectwo pracy albo też dokumenty, które wskazują, jakie ma uprawnienia. W ten sposób później można taką osobę zakwalifikować do konkretnej grupy i poszukać jej odpowiedniej pracy. Jeśli jest to osoba niepełnosprawna to potrzebne będą wszystkie dokumenty potwierdzające stopień niepełnosprawności. Sam proces rejestracji to kilkanaście minut i można cieszyć się statutem osoby bezrobotnej. Jeśli należy nam się zasiłek to wszystkiego dowiemy się w urzędzie. Oczywiście, jako bezrobotni jesteśmy od teraz ubezpieczeni na koszt państwa, dlatego trzeba dokładnie dopytać, od kiedy taka ochrona będzie nas obowiązywała. Na dzień dzisiejszy w urzędach pracy nie ma takich kolejek jak dawniej, dlatego można bez umawiania się na konkretny dzień i godzinę wejść do urzędu i załatwić wszystkie potrzebne nam formalności.
W ten sposób będziemy do wszystkiego przygotowani i zarejestrowani. Teraz pozostaje nam tylko czekać aż pojawi się dla nas taka oferta, jaka będzie dopasowana do naszych potrzeb oraz wymagań. Ofert jest bardzo dużo, dlatego tego samego dnia możemy już mieć nową pracę, trzeba to sprawdzić.