Jak uzyskać wizę i po co jest ona potrzebna

Podczas podróży lub przeprowadzki za granicę należy skontaktować się z właściwymi organami publicznymi w kraju docelowym w odpowiednim czasie, aby uzyskać informacje na temat wymogów wjazdu i dokumentów podróży wymaganych w tym kraju.

Informacje na temat wiz, zezwoleń na pobyt i pracę oraz przepisów celnych można uzyskać od władz publicznych w kraju przeznaczenia. Na przykład, jeśli podróżujesz lub przeprowadzasz się do Chin, skontaktuj się z Ambasadą Chin w Polsce w celu uzyskania szczegółowych informacji na ten temat. Kiedy ubiegasz się o wizę, przede wszystkim upewnij się, że twój paszport jest ważny przez wystarczająco długi czas po podróży, ponieważ kraje mogą mieć naprawdę różne przepisy dotyczące ubiegania się o wizę i wjazd do kraju. Nie chcesz z pewnością znaleźć się w sytuacji, gdy zostaniesz zawrócony z lotniska, ponieważ są jakieś nieprawidłowości w dokumentach wjazdowych. Wiele państw wymaga posiadania wizy wjazdowej lub zezwolenia na podróż, zanim pozwolą ci wjechać na teren kraju. Przed podróżą dowiedz się, czy potrzebujesz wizy na podróż.

Możesz o to zapytaj swoje biuro podróży, jeśli wybierasz się na zorganizowaną wycieczkę, lub skontaktować się z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, który zamierzasz odwiedzić.

Powinieneś również sprawdzić, jak długo twój paszport musi być ważny i czy są jakieś inne warunki wjazdu, które musisz wziąć pod uwagę przed podróżą. Możesz uzyskać wizę w miejscu wjazdu do kraju (lotnisko, granica lądowa, port morski) lub przez złożenie wniosku online, ale w większości przypadków będziesz musiał najpierw złożyć wniosek w ambasadzie lub konsulacie tego kraju, do którego się wybierasz. Na stronie https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-chin/ znajdziesz więcej informacji o wizach. Każdy kraj będzie miał swój własny czas przetwarzania wiz. Sprawdź w ambasadzie lub konsulacie danego kraju, jak długo przed podróżą musisz złożyć wniosek o wizę. Dodatkowo każdy kraj ustala własne opłaty wizowe, dlatego skontaktuj się z ambasadą lub konsulatem wybranego państwa, aby uzyskać najbardziej aktualne opłaty, jakie są pobierane.