Skuteczna rekrutacja pracownika w Warszawie. Dlaczego warto ją powierzyć ekspertom?

Warszawscy pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem rąk do pracy. Najgorsza sytuacja panuje w takich branżach, jak budowlana, gastronomiczna, IT, finansowa oraz w sektorze szeroko rozumianych usług. Nie pomaga ani stałe podnoszenie wynagrodzeń, ani oferowanie coraz atrakcyjniejszych benefitów pozapłacowych. Skuteczna rekrutacja pracownika w Warszawie może się wydawać zadaniem z gatunku „mission impossible”, jednak istnieje sposób na uniknięcie takiego scenariusza. Jest nim powierzenie rekrutacji wyspecjalizowanej w tym agencji HR. Dlaczego warto się na to zdecydować? Sprawdź najważniejsze argumenty.

Agencja HR wie najlepiej, jak zdobyć pracowników dla swojego klienta

Wynika to po prostu z jej wieloletniego doświadczenia, które przynosi efekty właśnie w tak trudnych okresach dla rynku pracy, z jakimi mamy do czynienia obecnie. Agencja HR dysponuje nieporównanie większym arsenałem metod rekrutacyjnych niż jej klient. Nie ogranicza się tylko do standardowego publikowania ogłoszeń i biernego oczekiwania na pierwsze podania kandydatów. Działanie agencji zawsze jest proaktywne, ponieważ jej także zależy na możliwie jak najszybszym pozyskaniu pracowników dla swojego klienta (od tego przecież zależy termin wypłaty wynagrodzenia agencji).

Często jest tak, że pracodawcy, którzy mają za sobą wiele nieudanych rekrutacji i tracą nadzieję na pozyskanie pracowników choć częściowo spełniających ich oczekiwania, to właśnie agencja od ręki zmienia położenie swojego klienta. Profesjonaliści są w stanie obsadzić praktycznie dowolne stanowiska w każdej firmie, ponieważ nigdy nie jest tak, że osoby, które już mają pracę, w ogóle nie rozważają opcji jej zmiany. 

Szeroki wachlarz narzędzi rekrutacyjnych

Podstawowa różnica między samodzielnym przeprowadzeniem rekrutacji a powierzeniem tego zadania agencji sprowadza się do tego, że profesjonaliści korzystają ze znacznie bardziej zaawansowanych metod pozyskiwania pracowników.

Można to porównać do samodzielnej naprawy samochodu oraz oddania auta do autoryzowanej stacji obsługi. Ta druga poradzi sobie z zadaniem o wiele szybciej i skutecznie usunie usterkę, ponieważ ma do dyspozycji m.in. profesjonalne narzędzia, wiedzę, doświadczenie oraz dostęp do procedur producenta pojazdu.

Agencja HR przeprowadzi rekrutację pracownika w Warszawie w taki sposób, aby z jednej strony jak najszybciej obsadzić wolne stanowiska w firmie klienta, a z drugiej nie narazić go na wysokie koszty i zagwarantować mu pozyskanie takich osób, które z miejsca zwiększą wydajność przedsiębiorstwa i jego konkurencyjność w branży.

Agencja może tutaj skorzystać z takich technik rekrutacyjnych, jak chociażby:

  • standardowa rekrutacja, gdzie agencja bierze na siebie wszystkie obowiązki związane z pozyskiwaniem pracowników do firmy klienta,
  • headhunting,
  • outsourcing kadr,
  • niestandardowe metody docierania do potencjalnych kandydatów, jak scouting, szkolenia wewnętrzne, imprezy branżowe etc.

Duża oszczędność czasu i pieniędzy

Ważną korzyścią dla przedsiębiorcy, który zdecyduje się powierzyć rekrutację pracownika w Warszawie profesjonalnej agencji HR jest już sam fakt, że dzięki temu nie musi się osobiście angażować w proces obsadzania wolnych stanowisk w firmie.

W wielu przedsiębiorstwach okres rekrutacji oznacza jedno: wielki chaos. Pracodawca traci mnóstwo czasu na analizowanie podań kandydatów i przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, które z kolei umawiają np. pracownicy sekretariatu. Tym samym uzupełnienie wakatów powoduje, że część osób w firmie nie może się w pełni skupić na swoich podstawowych zadaniach. Pojawiają się nerwy, zmęczenie, a także frustracja, gdy poszukiwania nowych pracowników nie przynoszą spodziewanych efektów.

Warto podkreślić, że rekrutacja pracownika w Warszawie prowadzona przez profesjonalną agencję niemal zawsze okazuje się znacznie szybsza niż ta, za którą osobiście odpowiada pracodawca. Przekłada się to nie tylko na oszczędność czasu, ale również pieniędzy, których właściciel firmy nie musi trwonić na publikowanie nieskutecznych ogłoszeń.

Oszczędność pieniędzy wynika również z faktu, iż dzięki szybkiemu obsadzeniu wolnych stanowisk firma znów może działać z pełną wydajnością i nie ryzykuje utraty atrakcyjnych zleceń, co mogłoby ją narazić na poważne perturbacje ekonomiczne.

Rekrutacja pracownika w Warszawie, a już zwłaszcza na stanowisko wymagające specjalistycznych kwalifikacji, nigdy nie jest zadaniem łatwym. Nie oznacza to natomiast, że pracodawcy muszą liczyć na łut szczęścia czy brać udział w szaleńczym wyścigu na ciągłe podnoszenie wynagrodzeń. Znacznie rozsądniej będzie skorzystać tutaj ze wsparcia ekspertów.

Profesjonalne usługi rekrutacyjne oferuje Verita HR – najlepiej oceniana agencja pracy w Warszawie, rekomendowana przez 97 proc. klientów biznesowych. Agencja specjalizuje się w obsłudze firm z branży bankowości inwestycyjnej, finansów, IT, a także pozyskuje pracowników dla centrów usług wspólnych BPO i SSC.