Czy warto wyjechać do pracy za granicą?

Większości z nam przeszła przez głowę myśl o pracy za granicą. Może nie na długi czas, ale żeby wyjechać na kilka miesięcy. Wtedy nasuwa się pytanie: podróż na własną rękę, czy może z pomocą pośrednika? Opinie są różne, dlatego też w niniejszym artykule postaramy się przybliżyć oblicze agencji pracy.

Czy praca za granicą kosztuje?

Na to pytanie można odpowiedzieć w dwóch słowach: to zależy. Jest to głównie zależne od tego gdzie i w jaki sposób wyjeżdżamy. Jeśli chodzi o same koszta podróży, noclegów, wyżywienia to najtaniej będzie nam wyjechać do pracy za granicą do Norwegii, Niemiec czy Holandii. Natomiast droższe z pewnością będą wizyty poza Europą, czyli np. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Australii. Co ciekawe, zazwyczaj taniej wyjdzie nam podróż przy pomocy agencji pracy. Jest to uwarunkowane grupowym wyjazdem, dobrym rozplanowaniem logistycznym oraz umówionymi kontaktami z centrami pracy. Przykładowo zarobkowy wyjazd do Niemiec do pracy na produkcji wyniesie nas prawdopodobnie mniej niż szukanie tej samej pracy na własną rękę.

Już nawet pomijając koszty ekonomiczne, to pewnie stracimy sporo czasu i nerwów, szczególnie jeśli nie jesteśmy ekspertami w tych wyjazdach czy nie mówimy w konkretnym języku obcym. Czasami jest po prostu lepiej zaufać specjalistom, takim jak chociażby ColiberHR.

Zalety pracy za granicą

Wśród najważniejszych zalet pracy za granicą wymienia się chociażby:

  • możliwość nauki nowego języka,
  • poznanie kultury innego kraju, zarówno w pracy jak i kontaktach międzyludzkich,
  • wyższe zarobki,
  • możliwości rozwoju w międzynarodowych firmach,
  • zdobycie unikalnego doświadczenia.

Z pewnością jeśli chcemy pracować za granicą, to potrzebujemy tzw. otwartej głowy oraz chęci. Wtedy zaczynając od nawet najprostszych i słabo płatnych prac, będziemy mogli w miarę szybko rozwijać się i piąć się po szczeblach kariery za granicą.

Możliwe zarobki w trakcie pracy za granicą

Zarobki za granicą są uzależnione głównie od dwóch czynników: miejsca pobytu oraz rodzaju wykonywanej pracy. W najbardziej podstawowych pracach, takich jak pracownik produkcji czy zbieracz truskawek, jest zazwyczaj płacone na podstawie minimalnej krajowej. Przykładowo w Niemczech jest to 9,5 euro brutto (43 zł), natomiast w Holandii to 10 euro brutto (46 zł). Na dużo lepsze zarobki mogą liczyć sobie pracownicy budowlani (ok. 2 tys. euro brutto), a szczególnie fachowcy w danych dziedzinach, tacy jak elektrycy, spawacze czy monterze (2,5 tys. euro brutto i więcej).