Sąd wydając wyrok rozwodowy ma obowiązek orzec o winie w rozkładzie pożycia. Winę mogą ponosić: oboje małżonków, jeden z małżonków, lub żaden z małżonków. Z tego też względu, małżonek decydujący się na rozwód musi wiedzieć, której z powyższych opcji będziesz żądał?
Żeby odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy zastanowić się nad tym, czy osoba inicjująca rozwód:
- jest emocjonalnie gotowa na wieloletni proces?
- chce utrzymywać pozytywne relację po rozstaniu?
- chcę wspólnie i sprawnie współdziałać z rozwiedzionym partnerem/partnerką w kwestii wychowywania dzieci?
- chce udowodnić winę drugiego małżonka w rozkładzie pożycia i jaki miałby przyświecać temu cel?
- chce dochodzić alimentów od byłego małżonka na siebie?
Orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie.
Jako prawnik uznaję zasadę „rozwód to nie wojna”, z tego też względu staram się zachęcać swoich Klientów, żeby dążyli do rozwodu bez orzekania o winie. Zaletą takiego stanowiska jest przede wszystkim szybkość postępowania. Całe postępowanie sądowe może zakończyć się już na pierwszej rozprawie bez konieczności angażowania świadków w postaci przyjaciół, sąsiadów i rodziny. Ogromną zaletą takiego stanowiska jest również szansa na pozytywne relacje z byłym małżonkiem w przyszłości, co będzie miało istotne znaczenie na wychowywanie wspólnych dzieci.
Podsumowując, do zalet rozwodu bez orzekania o winie należą:
- krótki proces sądowy, który najprawdopodobniej zakończy się na pierwszej rozprawie,
- wysoka szansa na zachowanie pozytywnych relacji z byłym małżonkiem, co przełoży się również na współpracę w wychowywaniu dzieci po rozwodzie,
- minimalizacja krzywdy emocjonalnej wyrządzonej sobie oraz dzieciom.
Orzeczenie rozwodu z orzeczeniem o winie.
W przypadku rozwodu z orzeczeniem winy małżonka należy, co do zasady, przygotować się na wieloletni proces. Przy czym, przygotowanie nie ograniczy się jedynie do zebrania wszelkiego rodzaju dowodów, ale będzie musiało uwzględniać również emocjonalne przygotowanie do procesu. Z doświadczenia wiem, że to właśnie przygotowanie emocjonalne w toku procesu jest najważniejsze i najtrudniejsze. Wielokrotnie byłem świadkiem (jako pełnomocnik) przykrego widoku, gdy emocje na sali sądowej po obu stronach brały górę i totalnie paraliżowały Strony, uniemożliwiając chociażby poprawne artykułowanie myśli. W przypadku sprawy rozwodowej z orzekaniem o winie, konieczne może się okazać wyjawienie wszystkich szczegółów życia rodzinnego, nieważne jak bardzo krępującego.
Podsumowując negatywne aspekty rozwodu z orzekaniem o winie wskazać należy na:
- długi proces (co do zasady kilka lat),
- liczne negatywne emocje, uszczerbek na psychice własnej, dzieci oraz bliskich,
- popsucie relacji z byłym małżonkiem.
Co do zalet orzeczenia rozwodu z winy małżonka, wskazać można, iż rozwód taki może przynieść jedenj ze stron osobistą satysfakcję, poczucie sprawiedliwości oraz ewentualne „rozszerzone alimenty”. Co do zasady, aspekt finansowy jest najczęstszą przyczyną dochodzenia orzeczenia rozwodu z winy drugiego małżonka.
Na zakończenie wpisu należy jeszcze raz podkreślić, że „rozwód to nie wojna” i warto jest przeprowadzić go szybko i w miarę bez większych emocji dla rozwodzących się małżonków i ich otoczenia. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie należy pamiętać, iż udowodnienie małżonkowi wyłącznej winy w praktyce bywa bardzo trudne i może się zdarzyć, że sąd orzeknie zupełnie inaczej.
Więcej informacji na temat prawa cywilnego na stronie http://wiktor-witkowski.pl/
Artykuł partnera