Znaki informacyjne – jakie wybrać?

Znaki drogowe zaliczane do kategorii D, czyli znaki informacyjne to szeroka gama produktów.

Jak wybrać odpowiednie znaki i gdzie je zamawiać?

Kategoria znaków drogowych obejmuje szeroką gamę elementów. Wśród nich znajdują się także znaki informacyjne, których głównym zadaniem jest informowanie użytkowników dróg. Obecnie znaki informacyjne wytwarzane są przez wiele firm i wtedy, gdy należy je zamontować, można zamówić je u wybranego producenta.

Znaki informacyjne – podstawowe informacje

Znaki drogowe informacyjne, które określane są także jako znaki drogowe typu D – od oznaczenia, jaki stosowane są do opisu znaków – to rozbudowana grupa znaków. Ich zadaniem jest przekazywanie informacji, na przykład o zasadach panujących na drodze, o przebiegu drogi, o znajdujących się przy drodze i w pobliżu niej obiektach.

Znaki informacyjne spotykane są na drogach publicznych, ale również na drogach wewnętrznych, w strefach ruchu, na parkingach zewnętrznych i wewnętrznych, dlatego też mają one bardzo szerokie zastosowanie.

Czym powinny cechować się dobre znaki drogowe?

Znaki drogowe, jakie używane są obecnie, znacznie różnią się od znaków stosowanych przed laty. Wynika to w szczególności z wykorzystanych do ich produkcji materiałów.

Podczas gdy znaki informacyjne produkowane kiedyś były wysoce podatne na uszkodzenia na skutek czynników pogodowych, te współczesne są znacznie trwalsze, dlatego nie wymagają tak częstej wymiany na nowe.

Na uwagę zasługuje również ich doskonała widoczność, która wynika z lepszego kontrastu ich farb, a także z dodatkowych powłok odblaskowych, co powoduje, że znaki natychmiast widoczne są z daleka, co poprawia poziom bezpieczeństwa na drogach.

Znaki informacyjne – jakie wybrać?

Ważne właściwości znaków drogowych informacyjnych

Zamawiając znaki informacyjne, koniecznie należy zwrócić uwagę na ich konstrukcję, ponieważ to ona wpływa na ich właściwości.

Najlepiej, aby producent znaków drogowych, oferował je jako:

• znaki z podwinięciem – blacha jest odpowiednio podwijana na krawędziach znaku, co zwiększa jego odporność i bezpieczeństwo
• znaki z zabezpieczeniem antykorozyjnym – dzięki temu nie są narażone na szkodliwą korozję, która z czasem może doprowadzić do uszkodzenia znaku drogowego, w tym celu stosowane jest ocynkowanie i malowanie farbami proszkowymi
• znaki odblaskowe – pokryte foliami odblaskowymi, które podnoszą widoczność znaków po zmroku
• znaki spełniające odpowiednie normy – dzięki temu mogą one spełnić konkretne wymagania, co potwierdzone jest normami
• znaki ze stabilnym systemem montażu – dzięki temu są zabezpieczone przed uszkodzeniem oraz dodatkowo mogą zapewnić wysoki stopień bezpieczeństwa także w razie wypadków